İLETİŞİME GEÇİN INFO@kadak.org.tr
BİZE ULAŞIN 0532 422 26 14

Tokat’ın Reşadiye ilçesindeki Zinav Kanyonu büyülüyor

Tokat’ın Reşadiye ilçesindeki Zinav Kanyonu büyülüyor

Tokat’ın Reşadiye ilçesine bağlı Yolüstü köyü sınırları içinde bulunan Zinav Gölü Tabiat Parkı’na Tokat Doğa ve Extrem Sporları (TODEX) kulübü ile Dağcılık Federasyonu Tokat il Temsilciliği tarafından turlar düzenlenmeye başladı. Tokat İl Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü ve İl Özel İdarenin katkılarıyla tura katılanlar Zinav Kanyonu’nda heyecan dolu anlar yaşıyor.

ŞELALEDEN ATLADILAR
70 kişilik gruplar halinde düzenlenen turlardan biri dün gerçekleştirildi. Tura katılan yerli ve yabancı turistler, kanyon içinde yürüyüş yaptı. Doğa tutkunları kanyon içinde bulunan şelaleden yaklaşık 3.5 metre derinlikteki suya atlamak için birbiriyle yarıştı.
Dağcılık Federasyonu Tokat İl Temsilcisi İsmail Araz, Zinav Kanyonu’na katılan insanlara rehberlik yaparak heyecan yaşamalarına ortak olduklarını söyledi. Şelaleye atlayanlar arasında yer alan İngiliz turist Peter Clayfield, yaşadığı heyecanı dile getirerek, “İnanılmaz bir güzelliği var. Daha fazla devam etme hissi uyandırıyor insanlarda. Şelaleden tek atlayan İngiliz benim herhalde” dedi.

TURİZME KAZANDIRILDI
Yaklaşık 4 kilometrelik akarsuda kanyonun bazı bölgelerinde derinlik yer yer 10 metreyi buluyor. Yaklaşık 380 metre derin yarıklar ve bir çok şelaleyi içinde barındıran kanyon 2015’te TODEX tarafından turizme kazandırıldı.