İLETİŞİME GEÇİN INFO@kadak.org.tr
BİZE ULAŞIN 0532 422 26 14

Harmankaya Kanyonu dünyaya açılacak

Harmankaya Kanyonu dünyaya açılacak

Yenipazar Belediye Başkanı İlhan Özden, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda, 700 metre yüksekliğindeki kanyonu dünyaya tanıtmayı amaçladıklarını söyledi.

Özden, “İçinde 20 ve 25 metrelik 2 şelalenin bulunduğu, giriş ağzının 50 metreye kadar rahatlıkla yürünebildiği ama ondan sonra yer yer yarım metreye kadar düştüğü daralmaların meydana geldiği doğa harikası bir yerimiz. Bugüne kadar yeterince tanıtılmamış, turizme açılmamış bir yer. Amacımız burayı turizme açmak, dünya alanında turistleri Yenipazar’da ağırlamak. Tek düşüncemiz bu. Bunun için gerekirse 6 gün de yürürüz.” diye konuştu.

Türkiye’de keşfedilmesi gereken çok kanyon olduğuna işaret eden Özden, “Türkiye aslında kanyon zengini bir ülke. Benim bildiğim 220’nin üzerinde kanyon var ancak bunların hepsini gezmiş değilim. Bunların kimisi kanyon sporunu yapmaya daha uygun kimisi daha dere yürüyüşü formatında kimisi ise daha farklı formatlarda. Biz hangi kanyonlar kanyon sporu yapmaya elverişlidir, bunların sıralamasını yapmak üzere çalışmalar yapıyoruz.”

“ÇOK GÜZEL BİR KANYON”
Özden, bölgenin özel bir kanyona sahip olduğunu vurgulayarak, “Harmankaya kanyonu çok güzel bir kanyon. Gerçekten, sulu kanyon. Kanyon bu bölgede bulunmasına rağmen bölgede ilgili sporu yapan yerleşik kişiler yok. Biz bir süredir ekip oluşsun, eğitim verelim diye bir girişimde bulunmuştuk ve hem bunu devam ettirmek hem de kanyon geçişi adına geldik.” ifadelerini kullandı.