İLETİŞİME GEÇİN INFO@kadak.org.tr
BİZE ULAŞIN 0532 422 26 14

Misyonumuz

KADAK

Kanyon ve Doğa Sporları Arama Kurtarma Derneği

MİSYONUMUZ

Yurdumuz; içinde bulunduğu tektonik lokasyon sebebi ile sık sık deprem felaketleri ile yüz yüze kalmaktadır. Bu sık sık felaketlere sebebiyet veren durum diğer tarafı ile de doğada mucize oluşumlara sebebiyet verir. Yüksek dağ kütleleri, derin vadiler, krater gölleri, yüksek şelaleler ve elbette kanyonlar çoğunlukla tektonik hareketlerin inanılmaz sonuçlarıdır.

Tüm dünyada olduğu gibi yurdumuzda da doğa; her parçası ile ilginin odağındadır. Özellikle sık karşılaşılamayan saklı güzelliklerin birer birer ortaya çıkarılması, buraların çıplak gözle izlenebilmesi yolunda yaratılan imkanların artması ve daha da güzeli buraları görebilen sınırlı sayıdaki insanlardan biri olma güdüsü ile keşfin verdiği derin haz, gün geçtikçe doğa – insan yakınlaşmasını karşı konulamaz şekilde ilerletmektedir. Ancak maalesef bu etkileşim her zaman mutlulukla son bulmayabilmektedir.

Doğa çıkışlı aktivitelerin yaygınlaşması ve çeşitlenmesi, her yeniliğin gelişiminde olduğu gibi sancıları ve zorlukları da beraberinde getirmektedir. Kontrol edilemeyen merak ve macera dürtüsü, doğada yapılan ve sıra dışı tabir edilen etkinliklerin yüksek adrenalin potansiyeli ile birleştiğinde sıklıkla kazaların ve kayıpların yaşanmasına sebebiyet verir olmuştur. Henüz çok azı bir spor branşı hüviyetinde kabul edilerek disiplin altına sokulabilmiş doğa aktiviteleri halen ülkemizde katılımcı kitlesi her geçen gün katlanarak artsa da disiplinden uzak, yetersiz bilgi ve deneyimle icra edilmeye çalışılan, kuralları ve standartları oturmamış ancak çok riskli faaliyetler görüntüsündedir.

Bilgi paylaşımının maalesef her zaman kişisel ego gelişiminin arkasında kaldığı doğa aktivitelerinde yetkin özellikte, donanımlı ve kendini sürekli güncelleyebilen oluşumların ihtiyacı ise gün geçtikçe daha da zorunlu hale gelmiştir. Doğa da icra edilen her türlü sıra dışı etkinliğin yetkin kişi ve kurumlar kanalı ve rehberliğinde yapılıyor olması hiç şüphesiz ki, hem bu konudaki sürdürülebilirliliği sağlayacak hem de doğanın aslında aynı zamanda da en büyük düşmanı olan bilgisiz ve duyarsız insanlardan korunmasında denetim rolü üstlenecektir.

Çoğu zaman tamamen iyi niyetlerle başlamış etkinliklerin ne kadar hızlı bir şekilde geri dönülmez sonuçlar doğurabildiği herkesçe elbette ki malumdur. Aynı zamanda birçok kereler yine iyi niyetle ve maalesef yetkililerce atılmış adımların ise doğanın iç acıtacak şekilde tahrip edilmesi ile sonuçlanabildiği ise kesin bir gerçekliktir.

İşte bu gerçeklerden hareketle kurulmuş olan Kanyon ve Doğa Sporları Arama Kurtarma Derneği; tüzüğünde açıkça belirtilmiş olarak, kanyon geçişi aktiviteleri başta olma üzere tüm sıra dışı doğa aktivitelerinde uzmanlaşmak, yektin kişilerin yetiştirilmesini sağlamak, kanyon geçiş aktivitelerinin bir spor branşı hüviyetine kavuşmasında etkin ve yol gösterici rol oynamak, konu ile ilgili disiplinler geliştirmek, kazaların engellenmesi üzerine çalışmalar yapmak ve bu konular ile ilgili gerekirse kamu kurum ve kuruluşları ile ortak projeler yürütmek, canyoning sporunun kontrollü ve disiplin altında yayılımını sağlamakla beraber en önemlisi doğaya saygılı ve duyarlı bir nesil yetiştirilmesinde etkin rol üstlenmek temel misyonu ile faaliyet göstermektedir.