İLETİŞİME GEÇİN INFO@kadak.org.tr
BİZE ULAŞIN 0532 422 26 14

Arama – Kurtarma

KADAK

Kanyon ve Doğa Sporları Arama Kurtarma Derneği

ARAMA - KURTARMA

Yurdumuzda özellikle son 10 yılda doğa sporlarına olan ilgi hızla artmaktadır. Doğanın erişilmesi zor gibi görünen birçok noktası artık doğa aktivistleri için yavaş yavaş gündelik parkurlar haline gelmekte. İşte bu kısmen kontrolsüz ve hızlı değişim; beraberinde zaman zaman son derece üzücü olaylarında vuku bulmasına sebebiyet verebilmektedir.

Türkiye’de kanyonların özel parkurlar olarak, kanyon sporcularına uygun ve güvenli şekilde hazırlanabilmelerini hedef edinmiş KADAK için; bu özel parkurlar içerisinde yaşanabilecek her türlü kazaya, hızlı ve etkin şekilde müdahale edebilecek yapıda bir ekip kurmak ise artık bir zorunluluk halini almıştır. Bünyesinde bulunan yeterli deneyim ve yetkinlikte birçok kanyon sevdalısı, dernek olarak bu zor coğrafyalar üzerine kamu faydasını misyon edinmenin de ağır sorumluluğu ile bir ARAMA – KURTARMA ekibi kurulum çalışması başlatmıştır

Son derece detaylı ve zor bir görev olduğunu çok iyi bildiğimiz ARAMA – KURTARMA sorumluluğunun, hele hele kanyon içleri gibi normal şartlarda dahi erişimi son derece zor olan coğrafyalarda gerektiği gibi yerine getirilebilmesi adına çalışmalarımız hızla sürmektedir.

Birçok kurtarma ekibinin gün ışığında bile girmekte zorlandığı beraberinde hiçbir ekibin ise gece koşullarında girmediği veya giremediği kanyon içlerine, zaman faktörünün ARAMA – KURTARMA da ilk sırada önemli olduğunun bilinciyle gece de yol alabilecek yetkinlikte bir ekip oluşturulmaktadır. Toplamda 12 kişi olarak planlanmış bu ekip, parkurun zorluğuna ve gerekliliklerine göre gerek sayı ve gerekse donanım olarak şekil alacaktır.

Faaliyete geçmek için aslen 2017 yi hedef alan ekibimiz, elbette bu süre zarfına kadar olabilecek kazalara da olanakları elverdiğince müdahale edecektir. Gerçekte birçok yönü ve detayı olan ARAMA – KURTARMA faaliyetlerinin, gerek lojistik ve gerekse donanım olarak tam anlamı ile bir yeterlilik gerektirdiği düşünüldüğünde önümüzdeki tam bir yıllık süreç KADAK için son derece aktif geçecektir.