İLETİŞİME GEÇİN INFO@kadak.org.tr
BİZE ULAŞIN 0532 422 26 14

Canyoning

CANYONING

CANYONING

Canyoning; ( A.B.D.’ de Canyoneering olarak bilinir) Çeşitli özel teknikler ve malzemeler kullanılarak, zorlu yürüyüş, atlama, tırmanma, yüzme gibi birçok branş ve beceri yardımıyla çeşitli amaçlar için yapılan Kanyon Geçiş faaliyetidir. Solo olarak da yapılabilmesine rağmen barındırdığı doğal zorluk ve tehlikeler sebebi ile ‘ekip faaliyeti’ olarak yapılması tercih edilir. Genellikle yerleşimden oldukça uzak, zor ve engebeli ortamlarda yapıldığından yol ve yön bulma yanında zor koşullarda hayatta kalabilme becerileri ile birlikte üst düzey psikolojik yeterlilik ve hazırlık gerektirir.

Birçok kanyon içerisinde; yüksek debili su akışı ve şelaleler, yüksek ve sarp kaya duvarları, dar ve klostrofobik boğazlar bulundurur. Saatler içerisinde tamamlanabilen geçişlerin yanı sıra, süresi günlerle ifade edilebilen kamplı kanyon geçişleri yapılabilmektedir. En yakın branş olarak dağcılık gözükmekle birlikte, tek başına dağcılık bilgi ve deneyiminin fazla bir şey ifade etmediği bir branş olarak Canyoning; özel disiplin ve donanım gerektirdiği gibi, doğa şartlarının anlık değişikliklerine olan yüksek duyarlılığı sebebi ile de farklı beceri ve deneyimler gerektirir. Birçok spor branşı en fazla birkaç saatte son bulurken bazı kanyon geçişlerinin haftalar ile ifade edilebilecek uzunlukta süreler ile yapılabiliyor olması ve yarattığı zor koşulların uzun süreler devam etmesinin insan psikolojisindeki yıpratıcı etkisi ile birlikte, branşın doğasında bulunan sürekli belirsizlik durumu da ayrı bir mücadele sahası yaratmaktadır.

18.-19. Yüzyılda Avrupalı ( İngiliz ve Fransızlar başta olmak üzere ) zenginlerin boş zamanlarını değerlendirme ve rutinlerini yeni maceralarla süsleme arayışı neticesinde bir spor sayılmaya başlayan dağcılık, 1931 yılında Uluslararası Dağcılık Federasyonları Birliği ( UIAA – Union Internationale des Associations d’Alpinisme ) , nin kurulmasını takiben de uluslararası bir spor dalı hüviyeti kazanmıştır.
Belirli teknik ve emniyet önlemlerinin hızla gelişmesine paralel kendine özgü disiplini ve ilkeleri olan yaygın bir spor dalı olan dağcılık; günümüzde halen en yaygın spor branşlarından biri olmasına rağmen, bu spora eklenebilecek yeniliklerin azalması ve yeni neslin yeni doğa sporlarına daha fazla ilgi duyması nedeniyle yavaş yavaş popülaritesini kaybetmeye başlamıştır. Ancak ulaşılmaz görülen dağların, dağcılık sporu ile yaygınlaşan keşifleri ve yine bu sayede saklı güzelliklerin bir bir keşfedilmesi özellikle Canyoning sporunun başlangıcında ve yaygınlaşmasında mihenk taşı olmuştur.

Her ne kadar kullanılan malzemeler benzerlik gösterse de zamanla Canyoning, aslında farklı branş ve disiplinleri de içinde eş zamanlı olarak barındırması ve gerek icra süresi ve gerekse zorluk yelpazesindeki genişlik sebebi ile özel teknik ve beceri gerektiren bambaşka bir branş hüviyetine kavuşmuştur.

NEDEN KANYON SPORU (CANYONING) ?

Ülkemizdeki kanyonlar, fiziki yapıları nedeni ile geçiş için birçok farklı tehlike unsuru barındırır. Kanyon Sporu (Canyoning) bu nedenle pek çok doğasever tarafından tercih edilmez. Bu yüzden ne yazık ki bu spor ülkemizde hak ettiği popülariteyi elde edememiştir. Oysa ki, doğru ve iyi bir eğitim, güvenilir bir ekiple üstesinden gelinemeyecek hiçbir tehlike yoktur. Bizler kanyonları yaşamla özdeşleştiriyoruz. Sosyal çevrenizin, eğitim hayatınızın, kariyer oluşturma ve sürdürme telaşınızın sizlere neler kazandırdığını bir düşünün. Her biri tercih ettiğiniz yollar ve tercih ettiğiniz insanlarla, içinde sizler için mutluluk dolu bir sürü tecrübe barındırıyor. Peki ya yanlış yolları ve yanlış insanları tercih ederseniz? Hayatınızı, pek çok problemi çözme odaklı bir sarmala dönüştürüp zorlaştırırsınız. Tıpkı kanyonlar gibi. Eğer iyi bir eğitim alıp, doğru yolları tercih ederek, doğru ekibin bir parçası olabiliyorsanız; kanyon size sahip olduğu görsel şölenin yanı sıra, bizlerin ‘Kanyon Kardeşliği’ olarak nitelediği, ekip ruhunun getirisi dostlukların, belki 20, belki 50, belki de 100m.’den yaptığınız bir ip inişinin sizde uyandıracağı özgüvenin hazzını sunacaktır. Yanlış tercihler ve kalitesiz eğitim ile ilerliyorsanız eğer, kanyon sizi hayat kadar acımasız yüzüyle ağırlayacaktır. Korkmayın, yaşadığımız onca tecrübe ve aldığımız eğitim, karşılaşabileceğiniz riskleri en aza hatta sıfıra indirecek düzeydedir. Birbirimize duyduğumuz güven sizde oluşturacağımız güvenin teminatıdır.

Neden Kanyon Sporu (Canyoning) sorusunun bizim bakış açımıza uygun en doğru cevapları;

  • Doğal güzelliklerin keşfi.
  • Doğaya özgü seslerin oluşturduğu huzurlu bir ortam.
  • Kayaların büyüleci yapısı.
  • Suyun hayranlık uyandıran gücü.
  • Zor şartlarla her türlü mücadeleye sizi hazırlayan bedensel ve zihinsel bir meydan okuma.